Úvod > Lokality > Trhovište - rímskokatolícky kostol sv. Jána Krstiteľa

Trhovište - rímskokatolícky kostol sv. Jána Krstiteľa

kostol pri hlavnej ceste na kopci so striebornou krytinou, vo večerných hodinách osvetlený z prednej strany | GPS: 48.699930180308314, 21.806935204654188
Podkrovie kostola využívajú dva druhy netopierov - netopier obyčajný (Myotis myotis/blythi) a večernica pozdná (Eptesicus serotinus).

Farnosť nás informovala o problémoch vznikajúcich v súvislosti s výskytom netopierov. Nepríjemnosťou je padajúce guáno cez vetracie otvory v strope kostola. V rámci projektu BAT4MAN plánujeme v jesennom období vyčistiť priestor od guána a vyriešiť vznikajúce znečistenie v kostole, takisto plánujeme vyriešiť vletové otvory na veži a zabezpečiť, aby do veže nevletovali holuby. 

Dňa 5. 11. 2020 sme zrealizovali čistenie podkrovia od guána, naplnili sme celkom 13 vriec. S odvozom guána nám pomohli pracovníci ŠOP SR, správy CHKO Vihorlat. Upravili sme tiež vletové otvory na veži tak, aby sme zamedzili vletu holubov do veže. Netopiere môžu vletovať úzkou štrbinov popod plexisklo, ktorou sa holuby už nezmestia. Holuby (4 jedince, ktoré zostali vo veži) sme odchytili a vypustili. Do príletu kolónie vyriešime problém s prepadom cez vetracie otvory v mieste svorníkov na klenbách, plánovaná je inštalácia upravených "komínových" striešok. 

Dňa 15. 4. 2021 sme boli do podkrovia na svorníky osadiť dve komínové striešky, ktoré majú funkciou odvetrania klenieb a zároveň chránia otvory pred guánom. Nestane sa teda, že guáno znečistí interiér kostola, ako tomu bolo v minulých rokoch. 

O naše aktivity sa zaujímala aj RTVS Michalovce. Poskytli sme rozhovor aj možnosť získať kvalitné zábery pre televíznu reportáž. 

Ďakujeme za výnimočnú spoluprácu s farnosťou sv. Jána Krstiteľa, Trhovište!

Veríme, že spoločne nájdeme cestu chrániť netopiere aj do budúcna. 

Fotodokumentácia