Úvod > Lokality > Lemešany - Farský kostol sv. Martina

Lemešany - Farský kostol sv. Martina

Lemešany, č. 265 | GPS: 48.848960953242134, 21.268107217860408
Menší, starší farský kostol, nevyužívaný vyše 10 rokov. V roku 2020 prebieha rekonštrukcia vnútorných priestorov, plánovaná je aj výmena strešnej krytiny. Podkrovie kostola využíva materská kolónia netopiera obyčajného (Myotis myotis/blythi).

Farnosť, ktorá spravuje kostol sv. Martina v obci Lemešany sa na nás obrátil s prosbou o pomoc pri ochrane kolónie. Obec začína realizovať rekonštrukciu kostola, preto bude v priebehu stavebných prác potrebné dohliadať na prítomnosť početnej materskej kolónie netopiera obyčajného, ktorá sídli v podkroví kostola. Klenby sú tiež zaťažené guánom - čistenie priestorov je plánované v jesennom období tohto roka. 

V rámci prvotnej obhliadky a posúdenia technického stavu úkrytu, v ktorom práve netopiere rodia mláďatká, sme netopierom dosť výrazne pomohli. Odstránili sme totiž králičie pletivá, ktoré prekrývali časť okien na veži. Pletivá sú tam zbytočné a inštalované v minulosti, z nedbanlivosti, resp. z nevedomosti, že pre netopiere predstavujú nebezpečnú pascu. Keď sa tam jedinec zachytí s krídlom, častokrát sa nevie z pletiva vymotať a hynie vo veľkom utrpení niekoľko dní. 

Ďakujeme farárovi za záujem o ochranu materskej kolónie a tešíme sa na spoluprácu pri realizácií ďalších opatrení. 

V októbri 2020 sme zrealizovali čistenie podkrovia kostola od guána. V podkroví sa nachádzalo približne 1,5 tony guána v množstve 80 vriec. Farnosť vyriešila vletové otvory na nových okenných žalúziách - spodné lamely sú odstránené. Týmito štrbinami netopiere môžu vletovať do úkrytu aj vyletovať von na loviská. Štrbiny sú zároveň dostatočne úzke na to, aby bol zamedzený vlet holubov do veže. 

V apríli 2021 sme boli do podkrovia na svorník osadiť komínovú striešku, ktorá má funkciu odvetrania klenby a zároveň chráni otvory pred guánom. Nestane sa teda, že guáno znečistí interiér kostola, ako tomu bolo v minulých rokoch. Upravili sme tiež vletové otvory na okenných žalúziách, nakoľko rámy okien boli príliš hladké, zdrsnili sme ich sklotextilovou sieťkou. 

V októbri 2021 sme opätovne vyčistili priestor podkrovia a odstraňovali sme parozábrany na miestach, kde spôsobovali problémy s úhynom netopierov - tam kde sa kolónia vyskytuje najčastejšie. 

Farnosti sme s vďakou o ochranu netopierov odovzdali plaketu "Objekt priateľský k netopierom". 

Fotodokumentácia