Úvod > Lokality > Lemešany - Farský kostol sv. Martina

Lemešany - Farský kostol sv. Martina

Lemešany, č. 265 | GPS: 48.848960953242134, 21.268107217860408
Menší, starší farský kostol, nevyužívaný vyše 10 rokov. V roku 2020 prebieha rekonštrukcia vnútorných priestorov, plánovaná je aj výmena strešnej krytiny. Podkrovie kostola využíva materská kolónia netopiera obyčajného (Myotis myotis/blythi).

Farnosť, ktorá spravuje kostol sv. Martina v obci Lemešany sa na nás obrátil s prosbou o pomoc pri ochrane kolónie. Obec začína realizovať rekonštrukciu kostola, preto bude v priebehu stavebných prác potrebné dohliadať na prítomnosť početnej materskej kolónie netopiera obyčajného, ktorá sídli v podkroví kostola. Klenby sú tiež zaťažené guánom - čistenie priestorov je plánované v jesennom období tohto roka. 

V rámci prvotnej obhliadky a posúdenia technického stavu úkrytu, v ktorom práve netopiere rodia mláďatká, sme netopierom dosť výrazne pomohli. Odstránili sme totiž králičie pletivá, ktoré prekrývali časť okien na veži. Pletivá sú tam zbytočné a inštalované v minulosti, z nedbanlivosti, resp. z nevedomosti, že pre netopiere predstavujú nebezpečnú pascu. Keď sa tam jedinec zachytí s krídlom, častokrát sa nevie z pletiva vymotať a hynie vo veľkom utrpení niekoľko dní. 

Ďakujeme farárovi za záujem o ochranu materskej kolónie a tešíme sa na spoluprácu pri realizácií ďalších opatrení. 

Dňa 15. 10. 2020 sme zrealizovali čistenie podkrovia kostola od guána. V podkroví sa nachádzalo približne 1,5 tony guána v množstve 80 vriec. Farnosť vyriešila vletové otvory na nových okenných žalúziách - spodné lamely sú odstránené. Týmito štrbinami netopiere môžu vletovať do úkrytu aj vyletovať von na loviská. Štrbiny sú zároveň dostatočne úzke na to, aby bol zamedzený vlet holubov do veže. 

Dňa 15. 4. 2021 sme boli do podkrovia na svorník osadiť dve komínovú striešku, ktorá má funkciu odvetrania klenby a zároveň chráni otvory pred guánom. Nestane sa teda, že guáno znečistí interiér kostola, ako tomu bolo v minulých rokoch. Upravili sme tiež vletové otvory na okenných žalúziách, nakoľko rámy okien boli príliš hladké, zdrsnili sme ich sklotextilovou sieťkou. 

Fotodokumentácia