Úvod > Aktuality > Odstránili sme pascu na netopiere v kostolnej veži

Odstránili sme pascu na netopiere v kostolnej veži

Netopiere chceli vyletieť z úkrytu von oknom, to sa im však stalo osudným. Krídlo sa im zachytilo do králičieho pletiva a už sa z neho nezvládli vymotať.

Králičie pletivá na oknách kostolných veží predstavujú veľké nebezpečie pre netopiere. Správcovia objektov, v ktorých sídlia aj netopiere, o tejto skutočnosti veľakrát netušia. Pletivá umiestnia na okná z dôvodu, aby vežu a hlavne cenné zvony neznečisťovali holuby. 

Farnosť, ktorá spravuje menší, starší kostol sv. Martina v obci Lemešany sa na nás obrátil s prosbou o pomoc pri ochrane kolónie. Všimol si, že s netopiermi niečo nie je v poriadku. Navyše obec začína realizovať rekonštrukciu kostola a bude v priebehu stavebných prác potrebné dohliadať aj na prítomnosť početnej materskej kolónie netopiera obyčajného, ktorá sídli v podkroví kostola. Klenby sú tiež zaťažené guánom, ktoré bude treba vyčistiť. 

Netopiere mali možnosť vyletovať len cez jedno okno na veži, kde nebolo umiestnené pletivo. Pletivá na zvyšných troch oknách sme demontovali a odstránili z priestoru, cez ktorý netopiere preletujú. 

Ďakujeme farárovi za záujem o ochranu materskej kolónie a tešíme sa na spoluprácu pri realizácií ďalších opatrení. 

Fotodokumentácia