U letných úkrytov je dôležitá ich vyššia teplota, dostatočné zatemnenie, bezpečie a kľud. Väčšina kolónií sa nachádza v priestranných podkroviach väčších budov, najmä kostolov a kaštieľov. Tieto miesta sú pre populácie netopierov kľúčové, pretože tu privádzajú na svet mláďatá. V južnej Európe materské kolónie obľubujú aj jaskyne, u nás je to výnimočné.
NETOPIERE SI VYBERAJÚ MIESTO PODĽA TEPLOTY
Priestranné podkrovia poskytujú tiež pestrejšie mikroklimatické podmienky. Teplota v podkroviach býva rôzna. Priamo pod strechou môže byť aj o 10 °C vyššia – tam sa netopiere visia, keď je vonku chladno. V čase horúčav sa presúvajú do nižších častí podkrovia a chladia sa na kamenných múroch. Majú tak ideálne podmienky pre starostlivosť o mláďatá, ktoré v prvých dňoch života ešte nedokážu regulovať telesnú teplotu.
LETNÉ ÚKRYTY SLÚŽIA NETOPIEROM PREDOVŠETKÝM NA REPRODUKCIU.
Netopiere sú jednými z najpomalšie sa rozmnožujúcich cicavcov. Väčšina druhov rodí len jedno mláďa ročne, a aj to nemusí byť každý rok. Netopieria matka si aj v početnej kolónii nájde svoje mláďa podľa jeho unikátneho hlasu a pachu.
Kľúčové sú vletové otvory do podkrovia. Bez nich by netopiere nevedeli využívať tieto úkryty. Typickými vletovými otvormi sú okná na veži, okienka do podkrovia, strešné svetlíky a rôzne vetracie otvory v streche. Niektorým druhom stačia štrbiny medzi strechou a murivom. Napríklad ucháče dokážu preliezť aj cez žalúzie, večernice malé a pozdné sú špecialistami na štrbiny, podkováre majú však radi vletové otvory bez prekážok.