Úvod > Aktuality > Merali sme teplotu v najväčšej kolónii netopierov brvitých na svete

Merali sme teplotu v najväčšej kolónii netopierov brvitých na svete

Na brehu vodnej nádrže Domaše je malý kostolík s najväčšou známou kolóniou netopierov brvitých na svete. V lete je tu viac ako 2000 samičiek a privádzajú na svet svoje mláďatá.

U tohto druhu sme v minulosti pozorovali viackrát hromadné úhyny mláďat v približne podobnom veku. Aby sme zistili príčinu, umiestnili sme v podkroví dva teplomery – jeden úplne hore v podkroví a druhý cca 2 m nižšie na krokvu, kde často sedáva kolónia. Podkrovie silne zachytáva slnečné žiarenie, lebo je tmavej farby (medená krytina) a bez ventilačného otvoru.
Podľa štúdii z búdok, netopiere sa vyhýbajú teplotách nad 40°C. Ak sa úkryt prehreje, netopiere opúšťajú búdky alebo v podkroví preletujú do nižších častí. K prehriatiu došlo počas 150 hodín takmer každý deň v júli a auguste v najvyššej časti podkrovia. V časti približne 2 m nižšie, kde zvykne visieť kolónia boli teploty nižšie a k momentu prehriatia došlo len trikrát – 29. júna, 7. a 11. júla, kedy teplota dosiahla 40-41°.

Počas reprodukčného obdobia sme sledovali aj úhyn mláďat v dátumoch 26.6.2020, 17.7.2020 a 11.8.2020. Hromadný úhyn v roku 2020 nebol v tejto kolónii zistený, bolo nájdených len do 10 jedincov, čo je prirodzené. Sme radi, že kolónii sa v poslednej sezóne darilo a mláďatá úspešne vyleteli.

Fotodokumentácia