Svet bez netopierov by bol úplne iný ako ten, ktorý poznáme - a vôbec nie lepší.
Netopiere žijú na našej planéte už viac ako 50 miliónov rokov a s viac ako 1400 druhmi tvoria druhú najväčšiuskupinu cicavcov. Vďaka svojej vytrvalosti sa dokázali prispôsobiť životu na všetkých kontinentoch s výnimkou Antarktídy. Každoročne nám poskytujú ekosystémové služby v hodnote, ktorá dosahuje stovky miliárd eur - či už ide o lov nám nepríjemného hmyzu, opeľovanie alebo rozširovanie semien rastlín. Sú nezastupiteľnou živočíšnou skupinou nevyhnutnou pre udržanie rovnováhy v ekosystémoch.
Viac ako 90% druhov netopierov sa živí hmyzom
Vyše 500 rastlinných druhov celého sveta sa spolieha, že ich kvety opelia netopiere.
Vedeli ste, že banány sú takmer výlučne opeľované netopiermi? Netopiere opeľujú veľa ekologicky a ekonomicky významných rastlín z celého sveta.
Aj keď niektoré z kvetov, ktoré lákajú netopiere, môžu byť na pohľad celkom pekné, ale asi by ste z nich nechceli dostať kyticu. Kvitnú len v noci a produkujú zatuchnutý, hnilobný zápach. Niektoré sa dokonca prispôsobili aj tvarom, aby ním prilákali netopiere – zvonovitý tvar kvetu totiž lepšie odráža zvuky, podľa ktorých sa netopiere orientujú.
Netopiere sú vďaka hustým kožúškom schopné prenášať veľké množstvo peľu na veľké vzdialenosti.
Od púští po dažďové pralesy pijú netopiere sladký nektár z vnútra kvetov, zachytávajú na sebe peľ a prenášajú ho k ďalším kvetom. Táto ich úloha je rozhodujúca pre existenciu širokej škály rastlín, ako sú napríklad obrovské kaktusy a agáve. Opeľovanie netopiermije dôležité aj pri pestovaní mnohých komerčných produktov vrátane ovocia durian, klinčekov, rohovníka, papáje a balzového dreva.
Netopiere živiace sa ovocím sú kľúčovými hráčmi pri obnove vitálnych lesov. Semená prenášané v truse môžu tvoriť až 95% nových stromčekov, ktoré vyrastú na lesných holinách.
8 úžasných faktov o netopieroch
Netopiere sú jediné cicavce schopné aktívneho letu.
Najmenším netopierom na svete je netopierik thajský (Craseonycteris thonglongyai), ktorý ako dospelý dospelý meria do dĺžky 29 - 33 mm a váži 2 g.
Najväčším netopierom na svete je kaloň hrivnatý (Acerodon jubatus) s rozpätím krídiel až 1,8 m!
Najstarším známym netopierom bol samec netopiera Brantovho, ktorý žil najmenej 41 rokov.
Najrýchlejšími na svete sú mexické netopiere, ktoré dokážu krátkodobo dosiahnuť rýchlosť až 160 km/h!
Z viac ako 1400 druhov netopierov na svete sú iba tri netopiere, ktoré sa živia krvou.
Jaskyňa Erňa v Slovenskom krase slúži ako úkryt najväčšej kolónii netopierov v strednej Európe - zimuje v nej vyše 60 tisíc večerníc malých.
Bez netopierov by sme nemali žiadnu tequilu. Tequila sa vyrába z rastlín agávy, ktorej kvety sa vo voľnej prírode spoliehajú na netopiere ako na svoje primárne opeľovače.